Edit Content

Wydawnictwo

Biuletyn informacji publicznej

W KRĘGU OPIEKUŃCZEGO CZEPKA Błogosławiona Hanna Chrzanowska

W KRĘGU OPIEKUŃCZEGO CZEPKA

Błogosławiona Hanna Chrzanowska

Autor: Helena Matoga,

Kraków 2020, ISBN 978-83-87130-32-9,

str. 364, oprawa twarda

Cena detaliczna: 25,00 zł brutto.

Cena hurtowa: 20,00 zł brutto – (5 i więcej egz.).

Niniejsze opracowanie stanowi drugie wydanie, zmienione i poszerzone, książki opublikowanej w roku 1999 pod tytułem „W kręgu opiekuńczego czepka”. W trakcie przygotowywania dokumentów do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej, obecnie już Błogosławionej, okazało się, że najbardziej tragiczny czas w jej życiu, okres pracy podczas drugiej wojny światowej, jest niedostatecznie udokumentowany.

O dzieło Hanny, również po jej śmierci, do momentu wyboru na papieża troszczył się nadal ks. kard Karol Wojtyła. Opiekę nad tym dziełem kontynuował potem ks. kard. Franciszek Macharski. Starałam się pokazać ogromny wysiłek pielęgniarek i sióstr zakonnych z licznych zgromadzeń działających na tym „przyczółku pielęgniarstwa” pod kierunkiem Aliny Rumun, laureatki medalu im. Florence Nightingale, zwłaszcza w stanie wojennym lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

O obecnej sytuacji środowiska zawodowego i samodzielności pielęgniarek (świeckich i zakonnych) i położnych, w tekście podsumowującym Część II pisze dr Tadeusz Wadas.

Żywię nadzieję, że niniejsze opracowanie znacznie przybliży czytelnikom życie i dzieło Hanny Chrzanowskiej, a jej misja służby człowiekowi choremu będzie właściwie i godnie kontynuowana.