Edit Content

Wydawnictwo

Biuletyn informacji publicznej

Błogosławiona Pielęgniarka Hanna Chrzanowska „Dama Miłosierdzia”

Błogosławiona Pielęgniarka Hanna Chrzanowska „Dama Miłosierdzia”

pod redakcją: Kazimiery Zahradniczek, Heleny Matogi, Tadeusza Wadasa
Kraków 2019, ISBN 978-83-87130-31-2, str. 304,

Cena detaliczna 40,00 zł, cena hurtowa 35,00 zł (oprawa twarda).

Monografia ta, to spójnie tematyczne opracowanie naukowe portretujące Hannę Chrzanowską z wielu perspektyw. Ta pierwsza, to sylwetka pielęgniarki z powołaniem do czynienia dobra, społecznicy, która jak pisała, parafrazując słowa św. Pawła, w ostatnim swoim liście do pielęgniarek, uczyniła swoim życiowym credo to, ażeby „cieszyć się radością miłosierdzia”, a kiedy trzeba, nauczać „płakać z płaczącymi”. Na uwagę zasługuje druga, szersza i mniej znana perspektywa, z jakiej została ukazana H. Chrzanowska, również jako pisarka. Trzecim, opisanym w książce portretem jest Jej działalność w służbie drugiemu człowiekowi. Kobieta poświęca się bez reszty posłudze w imię pomocy bliźniemu. Robi to zgodnie z własnym, nierzadko bezkompromisowym przekonaniem.

To, co łączy wszystkie spojrzenia na H. Chrzanowską, to oddanie się bez reszty Bogu. Bez wątpienia, tytułowa „Dama Miłosierdzia”, to prymuska w szkole Społecznej Nauki Kościoła, Katolickiej Nauki Społecznej. To właśnie Ona wprowadziła w życie i rozwinęła jedyną w swoim rodzaju koncepcję pielęgniarstwa parafialnego, zachęcając do pracy siostry zakonne, księży, świeckie wolontariuszki, słowem wszystkich, którym nieobcy był los drugiego człowieka.

Nie ulega kwestii, że monografia ta, jest ważną i potrzebną, a co warte podkreślenia, przedstawiona jest w sposób oryginalny, opatrzona właściwym, unikatowym materiałem źródłowym. Publikacja w absolutnie nowy sposób wprowadza do społecznej świadomości dotychczas pomnikową, antykwaryczną, obwieszoną etykietami pielęgniarki, społeczniczki, błogosławionej postaci.

Warto dodać, że redaktorzy i autorzy, honorarium za to opracowanie, przekazują na rzecz Domu Opieki dla Pielęgniarek i Położnych w ramach Fundacji Rozwoju Pielęgniarstwa Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.